۱۶ متریالی که هر معماری باید آنها را بشناسد

متریال ساختمان چیزی است که بدن ما با آن مستقیما در تماس است:دستگیره فلزی سرد ، دیوارهای چوبی گرم ، پنجره های شیشه ای محکم و … هستند که هر کدام کاملا یک فضای متفاوت ایجاد می کنند.
مادیت یک مقوله بسیار مهم در راستای فرم ، عملکرد و مکان می باشد و مجزا از آنها نیست.
در اینجا ما به ۱۶ متریالی که باید در دانسته های لغتی معماران باشد اشاره می کنیم اعم از مواد و متریال های آشنا مانند بتن و فولاد تا به موادی که برای خوانندگان ناآشنا می باشد و سعی در معرفی لینک هایی داریم تا بتوانید در مورد هر متریال اطلاعات کاملی پیدا کنید.
۱ – بتن Concrete
بتن گسترده ترین مصالح ساختمانی در جهان است و این علت خوبی است که از شناخت این مصالح شروع کنیم.با این حال که آن دارای اثرات زیست محیطی قابل توجهی شامل تا ۵ درصد تولید گازهای گلخانه ای در سراسر جهان می باشد.برای دانستن تمامی موارد مربوط به طراحی بتن ،مرکز بتن دارای مجموعه ای از گزارش های مفید در رابطه با آن دارد که بسیاری از آنها بصورت رایگان و با ثبت نام در دسترس می باشد.
۲ – چوب Wood
یکی از قدیمیترین مصالح ساختمانی سنتی در سراسر جهان است.
به لطف پیشرفت علم مهندسی چوب در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.در ساختمان های بلند و یا حتی در جاهای شفاف و … . منابع زیادی برای یادگیری چوب وجود دارد که میتواند به معماران در طراحی چوب کمک بسیاری کند.
۳ – فولاد Steel
نمای شهری که ما آن را می شناسیم اغلب با متریال فولاد دیده می شود که معمولا فولاد برای تقویت مورد استفاده قرار می گیرد اما به عنوان یک پوسته زیبا در حال استفاده می باشد . در سایت Steelconstruction.info تقریبا هر چیزی را در مورد طراحی با متریال فولاد میتوانید پیدا کنید.
۴ – پلاستیک Plastic
اگر چه این متریال به نظر ارزان و ناپایدار می رسد اما نباید در مورد توانایی های آن زود قضاوت کرد چونکه مزایا و توانایی های متعددی دارد.پلاستیک بسیار زیاد تولید میشود در صورتیکه میتوان آنرا با بازیافت کردن تواما استفاده کرد و صرفه جویی لازم را اعمال کرد.دنیای مدرن و پیشرفته پرینتر های سه بعدی نیز به همین منظور ساخته شده اند. شورای شیمی امریکا یک بررسی وسیعی در مورد پلاستیک به عنوان متریال کرده است و همچنین در مورد کاربردهای مهم آن در معماری ، با لینک دهی به منابع بیشتر این امکان را مهیا کرده است.
۵ –سنگ Stone
یکی دیگر از متریال های مورد استفاده در بیشتر نسل ها و در مکان های جغرافیایی متفاوت و خاص در سراسر جهان سنگ می باشد که دارای تنوع گسترده ای از بافت ، رنگ و نقاط قوت می باشد.با وجود سنگینی و جامد بودن آن هنوز هم میتوان با آن اشکال مختلف را ساخت.
موسسه سنگ ساختمانی منابع مختلفی از شیت های متنوع سنگ و انواع آن معرفی کرده است.
۶ –پارچه Textiles
پارچه اغلب با استفاده از سازه های کششی مورد استفاده قرار میگیرد ، با این حال مکان ها و فرصت های زیادی برای استفاده از آن وجود دارد مانند : انواع صندلی ، فضاهای متورم ، پارچه دوزی و پارچه های چوبی .
مجله معمار پارچه ، دارای مجموعه ای از مقالات فنی برای معماران می باشد در حالی که راهنمای منابع نیز خود مروری جامع از محصولات موجود بازار فراهم کرده است.
۷ –شیشه Glass
بیشترین متریالی که ما برای رسیدن به شفافیت و نور استفاده می کنیم بدون شک شیشه می باشد و یکیی از معمول ترین متریال های مورد استفاده در نمای ساختمان ها در معماری معاصر و نوین می باشد. بعضی ها قدم ها را جلوتر بر می دارند و باعث پیشرفت علم و تکنولوژی می شوند و شیشه های هوشمند را کشف می کنند.
مرکز آموزشی شیشه PRG یک محل عالی برای یادگیری بیشتر در مورد شیشه می باشد.
۸ –آجر Brick
با وجود آنکه آجر سفت و سخت و مستطیل شکل می باشد و در داخل دست جای میگیرد ولی معماری آجر نشان داده است که میتوان با آن سازه ها و ساختمان های بسیار زیبایی را ساخت.اندیشمندان نوآوری نیز راه های جدیدی را به عنوان سمبل پایداری فعال در ساختمان های کوچک کشف کردند.
۹ –کولار Kevlar
یک ماده ای است قوی تر از پوسته بدنه فلزی با استحکام کششی بسیار بالا . کولار قطعا یک دارایی بسیار مهمی است در هنگامی که می خواهیم ساختمان های با سازه بزرگ بسازیم. ترکیب سختی کمتر از فولاد دارد با این حال میتواند راه حل مناسبی برای تحمل در سازه های بزرگ باشد.
به عنوان یک ماده نسبتا جدید چند منبع اطلاعاتی در مورد برنامه های کاربردی کولار وجود دارد، اما مقاله و کتاب مصالح معماری نوشته شده توسط جان فرناندز برای شروع بهتر است.
۱۰ –بامبو Bamboo
استفاده از بامبو به طور کلی با توجه به موقعیت جغرافیایی پروژه های معماری صورت می گیرد.در مکان هایی که بامبو وجود دارد ، آنرا یک ماده پایدار فوق العاده قوی و انعطاف پذیر می دانند و آنرا در بسیاری جاها مفید می دانند.
۱۱ –فیبر Carbon Fiber
بازتاب همه چیز در مورد متریال جدید ما ( فیبر کربن ) به علت مواد ذیل می باشد:
الف-پنج برابر قوی تر از فولاد
ب-دو برابر سخت تر از فولاد
ج-وزن قابل توجهی کمتر از فولاد
ترکیب فیبر کربن انجام کار با آن را انعطاف پذیر می کند و اجازه تغییر شکل در سطوح و ستون های آن میدهد.
۱۲ –سلول های فتو ولتائیک Photovoltaic
با توجه به گرمایش روزافزون سطح زمین بسیار نگران کننده است که چرا استفاده از سلول های فتوولتائیک به حالت روتین در نیامده است.با توجه به تکامل تکنولوژی فتوولتائیک سلول های مربوط به آن باید در پشت بام ها مستقر شوند(برای تامین انرژی).
کتاب منتشر شده در رابطه با سلول فتوولتائیک توسط آژانس بین المللی انرژی هم اکنون به صورت رایگان در دسترس می باشد.
۱۳ –زمین Earth
زمین (خاک)در میان قدیمی ترین مصالح ساختمانی می باشد که در سراسر کره خاکی در دسترس می باشد.
به گونه ای می باشد که میتوان در ابعاد گوناگون بسته بندی کرد و مورد استفاده قرار داد و چون هم خوانی با خود زمین دارد اتصالات آن خوب است و امکان بازگشت آن به چرخه طبیعت کاملا وجود دارد.
۱۴ –زباله Waste
ما مقدار زیادی زباله با طیف متنوع متریالی را تولید می کنیم اما باید بدانیم که این زباله ها ایده های عالی هستند برای معماری آینده .که تبدیل ته سیگار به متریال ساختمانی و یا بطری پلاستیکی جهت ساخت یک دیوار مقاوم در برابر زلزله کار بازیافتی تحسین انگیز است.
۱۵ –نی Straw
برای ایجاد یک محیط حرارتی منفعل ، محافظ در مقابل باران و منطبق با محیط طبیعی اطراف خود متریال های متنوعی وجود دارد که نی از همه بهتر است.جای تعجب ندارد که در قدیم بام های کاه گلی بسیار محبوب بوده است.
۱۶ –مواد آلی Organic materials
با توجه به از دست دادن مقدار عظیمی از زیستگاه ها در سراسر جهان ، باید زود با ساختار آلی که توسط حیوانات بوجود می آید را آشنا شد.ساختاری که بهترین صورت می گیرد(مانند کندو عسل) نه تنها میتوانیم اطلاعات زیادی بدست بیاوریم از نحوه استفاده آنها از متریال بلکه فرصت هایی را برای استفاده از مواد آلی برای ما ایجاد می کند.
تمام متریال های در دسترس و ارزنده نقش اساسی در ساخت دارند،مطمئنا متریال های دیگری به جز متریال های فوق وجود دارد.ما متریال های محبوب را در متن فوق گنجاندیم و شما میتوانید متریال های دیگری را به لیست اضافه کنید

۱۶ متریالی که هر معماری باید آنها را بشناسد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *