پارک رودخانه قزلایرماق (کیزیلرماک)

رودخانه قزلایرماق (کیزیلرماک)ترکیه طولانی ترین رود داخلی ترکیه می باشد که رودخانه سرخ معروف است. این رودخانه از نظر دسترسی و امنیت با مشکلات زیادی مواجه شده است.به همین خاطر بعد از پیشرفت های شهرداری اقدام به ساخت و یکپارچه کردن مناطق اطراف رودخانه کرده است که این اقدامات به صورت یک مسابقه معماری برگذار شده است.این پروژه با اقتباس از نوشته جان دیکسول هانت در سه بخش طبیعت بدون تغییر،تغییر طبیعت توسط دخالت انسان،طراحی فضای سبز برای یک پارچه سازی متمرکز شده است.بنابر این با تلفیق این نوع شناسی طبیعت،ارتباط بین رودخانه و طبیعت می تواند تسهیل پیدا کند و علاوه بر ان فرهنگ شهر سیواس که هم مرز رودخانه است از طریق یک مسیر فرهنگی به مرکز شهر که به رودخانه متصل است انتقال پیدا می کند.معماران ضیاء ایمرن برنامه های خود را برای فضای سبز منطقه کیزیلیرماک منتشر کردند.
این سیر شامل یک سیستم راه اهن سرعت بالا می باشد که نه تنها موجب اتصال طبیعت و شهرستان است بلکه موجب اتصال شهر سیواس به بقیه شهرها ودر نتیجه رشد شهری می شود.
courtesy_of_ziyaimren_architects__1
تالاب های طبیعی در پروژه حفظ شده است و انتظار می رود به همین ترتیب چشم اندازهای مهم و متنوع حفظ شود.اصل اساسی به حد اقل رساندن میزان مداخله به طبیعت وبه حد اکثر رساندن سهم اجتماعی و فرهنگی که حضور اب در زندگی روزانه را برای ساکنان شهرستان به ارمغان می اورد.

رودخانه قزلایرماق (کیزیلرماک) ترکیه
رودخانه قزلایرماق (کیزیلرماک) ترکیه
در نتیجه اب برای تبدیل شدن به یک نقطه کانون اصلی شهرستان در نظر گرفته شده است و همچنین به عنوان یک محل برای میزبانی برنامه های جدید مانند:کشاورزی شهری در مقیاس های مختلف و مراکز اجتماعی برای ورزش و سرگرمی و استراحت و غیره…. .
معمار:ضیاء ایمرن موقعیت :ترکیه،سیواس
همکاران:تولگا ایلتیر برنامه ریزان شهری:کورای ولی بی اوغلو
طراح فضای سبز:ارهان وجدی کوچو باش
سال پروژه:۲۰۱۵
گردآوری شده توسط شرکت گاتا (ترجمه از سایت آرک دیلی)

پارک رودخانه قزلایرماق (کیزیلرماک) ترکیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *