انواع سقف های اجرایی سازه
۱-طاق ضربی :
این نوع سقف باکنارهم قراردان آجر و گچ اندود کردن آنها ساخته میشود و منسوخ شده است. سقف طاق ضربی به راحتی و با هزینه کم ساخته میشود. اما بدلیل وزن بالا وعملکرد بسیار ضعیف درهنگام زلزله ، سقف قابل اعتمادی نیست.
۲-تیرچه- بلوک:
از رایج ترین سقفها به حساب می آید. اجزای تشکیل دهنده سقف تیرچه – بلوک شامل تیرچه ، بلوک پرکننده و بتن و آرماتورحرراتی و آرماتور تقویتی برش (اوتکا) می باشد.
انواع تیرچه :
الف ) تیرچه پاشنه بتنی
ب) تیرچه فلزی با جان باز (کرمیت)
ج) تیرچه پیش تنیده (اشپنیت)
د)تام تیرچه
انواع بلوک پرکننده:
الف ) بلوک پلی استایرن
ب) بلوک سفالی
ج) بلوک سیمانی
۳-کامپوزیت :
این نوع سقف صرفا در اسکلت فلزی قابل اجرا است. اجزای تشکیل دهنده آن شامل تیرها ی فرعی ( لانه زنبوری- پروفیل ) برشگیر ، بتن و آرماتورحرارتی می باشد. از آنجایی که برای اجرای سقف کامپوزیت به شمع بندی نیازی نیست این امکان وجود دارد که چند سقف به طور همزمان بتن ریزی نمود که تخته ها یا ورق های قالب بندی را نباید به هیچ وجه زودتر از زمان موعد باز کرد.
۴-کرومیت :
در سیستم سقف کرومیت از تیرچه های فولادی با جان باز ( تیرچه کرومیت ) در ترکیب با بتن استفاده می شود . برای پر کردن فضای خالی بین تیرچه ها از قالب های ثابت مانند بلوک های سیمانی، پلی استایرن، طاق ضربی، قالب های موقت فولادی (کامپوزیت) و یا یک پر کننده سبک دیگر استفاده می شود.
اجرای این سقف بر روی اسکلت های فولادی ، بتنی و دیوارهای باربر امکانپذیر می باشد.
در سقف کامپوزیت کرومیت با استفاده از قالب های فلزی فضاهای خالی بین تیرچه ها قالب بندی می شود . نهایتأ با حذف قالب ها پس از بتن ریزی ، سقفی سبک بوجود می آید . در این سیستم به علت غرق شدن کامل جان تیرچه ها در بتن ، لرزش کمتری نسبت به سایر سیستم های مشابه سقف کامپوزیت مشاهده می کنیم .

۵-عرشه فولادی :
با استفاده از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی و برش گیرها که در این نوع سقف‌ها مورد استفاده قرار می گیرد و البته با استفاده از آرماتور بندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی ، این نوع سقف اجرا می‌شود. از بخش های اصلی سقف های کامپوزیت عرشه فولادی باید به تیرهای فرعی مورد نیاز در بین تیرهای اصلی سازه اشاره نمود.
۶-دال بتنی :
این نوع سقف بدلیل وزن بالای آن و سرعت اجرای پایین و همچنین هزینه ی بیشتری که دارد کمتر مورد استفاده قرارمیگیرد . در برخی ساختمانها که از اهمیت بالایی برخوردارند . مثل ساختمانهای واقع در در نیروگاهها یا مراکز صنعتی بزرگ از سیستم سقف دال بتنی استفاده می شود . اجزای تشکیل دهند. این سقف آرماتور وبتن است . آنچه که درمورد سقف دال بتنی لازم به ذکر است اینست که دال اصولا به دودسته ی دال یک طرفه ودو طرفه تقسیم میشود.(سقف یوبوت نیز دراین گروه طبقه بندی میشود.)
۷-تیر- دال :
این سقف شبیه به سقف کامپوزیت است با این تفاوت که تیرهای فرعی آن بتنی هستند. سقف تیر ودال در اسکلت بتنی بصورت درجا و در اسکلت فلزی بصورت پیش ساخته اجرا می شود.به سقف تیرودال پیش ساخته در اصطلاح ” دبل تی ” گفته می شود چون مقطع آن شبیه به دو حرف انگلیسی T در کنار هم است.
۸-کوبیاکس :
از لحاظ سازه ای شبیه به دال دو طرفه است که البته تفاوت هایی با آن دارد. بدین ترتیب که درضخامت دال گوی های توخالی سبکی را بصورت منظم قرارمیدهند تا درواقع از معرف بتن برای پرکردن آن قسمت جلوگیری کنند. کاری که این گوی های تو خالی سبک انجام میدهند شبیه به کاری است که بلوک های پرکننده ( فوم ) در سقف تیرچه بلوک انجام می دهند. جنس این گوی ها پلی اتلین بازیافتی یا پلی پروتیین می باشد.
۹-یوبوت
این سیستم سازه ای یک نوع سقف نوین سازه ای از انواع سقف بتنی برای اسکلت بتنی می باشد.در مبحث ۵ آیین نامه نظام مهندسی این سقف به عنوان فناوری نوین ساختمان با نام سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوک تو خالی ماندگار یوبوت از جنس پلی پروپلین با روش محاسبات یوبوت و توجه خیز منفی و توجه به دهانه بلند دارد ارتعاش سقف بصورت سازه ای سیستم قاب ساده با دیوار برشی و یا سیستم ستون دال دیافراگم صلب سقف بصورت یک دیافراگم طراحی وبرش تکیه گاهی وخیز بلند مدت طراحی دال می گردد.این دال را می توان به جهت سبک کردن سقف بتنی وعکس العمل دو طرفه و دال دو طرفه بودنش یک دال تخت نام برد که در سبک سازی ساختمان و سبک سازی سقف نقش دارد و می توان به عنوان سقف ارزان و یا ارزانترین سقف دال نام بود
۱۰-روفیکس :
این سقف درواقع همان سقف کامپوزیت است که بجای تخته یا ورق ( که بعنوان قالب استفاده می شوند) از یک صفحه فلزی مشبک با نام روفیکس بعنوان قالب ماندگار استفاده میشود. جنس روفیکس ورق گالوانیزه به ضخامت ۷/. تا ۰٫۸ میلیمتر است . همین مشبک بودن روفیکس موجب می شود بتن تازه به خوبی با آن درگیر شود .

بدلیل ترکیب بتن و فلز مقاومت بدست آمده برای تحمل بارهای وارده به سقف قابل توجه خواهد بود. فاصله تیرهای فرعی تا حداکثر ۸۰ سانتی مترمیتواند باشد چراکه بیشتراز آن باعث شکم دادن روفیکس درهنگام بتن ریزی خواهد شد.اجزای تشکیل دهنده این نوع سقف شامل روفیکس ، ارماتورو بتن می باشد.ساده بودن روش اجراو سرعت بالای کار از مزایای این سقف می باشد اما از انجا که روفیکس یک قالب ماندگار است جزء مصالح مصرفی سقف به حساب امده و در نتیجه هزینه آن را کمی بالا می برد.
۱۱-بیگیت
نوعی سقف مرکب فولادی-بتنی است که از قالب فولادی قوسی شکل با نام تجاری بیگیت در قالب بندی سطح زیرین دال بتن مسلح استفاده شده است. قالب بیگیت از ورق گالوا نیزه به ضخامت ۰.۶ یا ۰.۷ میلیمتر ساخته شده و با شکل قوسی و کنگره ای خود قابلیت تحمل بارهای حین اجرا را دارا میباشد. این قالب در سقف بیگیت از نوع ماندگار بوده و در باربری و عملکرد سازهای سقف هیچگونه نقشی برای آن در نظر گرفته نمیشود. از طرف دیگر، در دال بتنی بالای قالب، یک شبکه آرماتور پیش بینی شده است.سقف بیگیت همانند سقفهای کامپوزیت متداول اجرا می شود با این تفاوت که به جای قالببندی سنتی، از قالب بیگیت استفاده شده و این قالب از دو طرف بر روی نبشیهای نشیمن که به تیرچه ها و تیرها ی قاب اصلی سازه جوش شده، قرار گرفته و در جای خود محکم میشود. از مزایای این سیستم سقف می توان به اجرای ساده و ایمن و همچنین سرعت بالای اجرا آن اشاره نمود.
۱۲-هالوکور
سقف هالوکور (Hollowcore) از جمله سقف های پیش ساخته می باشد. پیش ساخته بودن این سقف باعث اجرای بسیار سریع آن می شود و به خصوص در پروژه های بزرگ از این نوع سقف بسیار استقبال شده است. عدم نیاز به قالب بندی باعث کاهش هزینه اجرا شده و عدم حضور جک در زیر این سقف باعث می شود کارفرما اجرای تیغه چینی را بلافاصله شروع کند.از آنجا که هالوکور به صورت پیشتنیده ساخته می شود، می تواند با ضخامت بسیار کم تا دهانه ۱۸ متر را پاسخگو باشد.در سقف هالوکور سقف تمامی طبقات بدون تاخیر نصب می گردند و پس از اتمام کار، میلگردهای حرارتی بر روی آن قرار گرفته و یک لایه نازک بتن به طور همزمان برای تمامی طبقات ریخته می شود.
۱۳-سیاک :
سقف سیاک یک شیوه اجرای سقف های بتن مسلح تیر و دال یک طرفه میباشد.در این شیوه،پیش از بتن ریزی لازم است شمع های چوبی یا آهنی اجرا و آرماتور گذاری های لازم در تیرچه ها و دال انجام شود.همچنین پیش از بتن ریزی،قالب های فلزی تیرچه ها با توجه به ابعاد و فواصل محاسبه شده،در کنار هم قرار میگیند.این روش با حذف اجرای بلوک های سفالی یا سیمانی پر کننده بین تیرچه ضمن کاهش وزن سقف،نشت شیرآبه بتن را از فواصل تیرچه ها به حداقل میرساند و منجر به ارتقای کیفیت بتن میشود.همچنین در این روش تیرچه های آماده حذف میشود و یا توجه به فرم و هندسه قالب های سیاک،میتوان آرماتور گذاری تیرچه ها و شبکه مش حرارتی را براحتی انجام دادواین امر باعث صرفه جویی در مصرف میلگرد شده ولی سرعت اجرا را کاهش میدهد.قالب های مورد استفاده میبایست قوی و با کیفیت بالا بوده و براحتی قابل برداشت و نصب باشند.در این روش میتوان با اجرای لوله های پلیکا پیش از بتن ریزی،حفراتی در مقطع عرضی تیر به منظور فراهم شدن امکان عبور لوله های تاسیساتی و برقی ایجاد نمود.به این ترتیب تا حدودی زمینه اجرای تاسیسات در فواصل خالی زیر سقف و مابین تیرچه ها فراهم میشود و در نتیجه با حذف اجرای تاسیسات روی سقف و زیرسازی های مربوطه ضخامت سقف کاهش میابد.همچنین در این روش طول عمر لوله های تاسیساتی و برقی افزایش میابد.
۱۴-پیش تنیده :
این نوع سقف جدیترین سقفی است که وارد صنعت ساختمان ایران شده است. درسقف پیش تنیده با استفاده از کابل و چگونگی قرارگیری آن در دال بتنی سقف ، یک نیروی فشاری اولیه قبل از بهره برداری از سازه در ناحیه کششی دال بتنی ایجاد میکنند تا پس از بهره برداری از سازه این ناحیه کششی دچار ترک خوردگی نشود ودر نتیجه از حداکثر ظرفیت باربری بتن استفاده شودو به تبع آن ابعاد و دو اندازه ها کاهش یابد.یکی از مزایای اصلی استفاده از سقف پیش تنیده اینست که این امکان را فراهم می اورده تا سازه با تعداد ستون کمتری نسبت به سایر سقفها اجراشود این موضوع در بحث معماری ساختمان و همچنین تامین پارکینگ بسیار تاثیرگذار است .

انواع سقف اجرایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *