تعریف :

سقف کاذب و یا (Suspended Ceiling) همانگونه که از معنی لغت معادل آن در زبان انگلیسی پیداست، سقفی ست معلق، که در پایین سقف اصلی اجرا می گردد و در حقیقت یک پوشش مجازی برای کوتاه جلوه دادن سقف اصلی است.

موارد استفاده از سقف کاذب :

دلایل استفاده از سیستم سقف کاذب در طراحی و اجرای ساختمان را می توان به ترتیب زیر برشمرد:

 1. ایجاد رویه یا سقفی صاف جهت استتار قسمت زیرین بام اصلی نظیر خرپاها، تیرهای عمیق فلزی یا بتنی، سالن های فرودگاه و کارگاه های صنعتی و …

 2. ایجاد فضایی جهت جاسازی و پنهان کردن لوله های تأسیسات برقی و تأسیسات کانال های کولر و تجهیزات سبک وزن دیگر (صوتی و ایمنی) مثل راهروهای بیمارستان ها، ادارات، مدارس و …

 3. ایجاد سقفی کوتاهتر برای فضای مسکونی جهت زیباسازی پذیرایی منازل با ایجاد نور مخفی مناسب و یا کم کردن حجم فضای زیرین برای ایجاد سرمایش و گرمایش مناسب در فصول مختلف سال مثل سرویس و حمام منازل.

 4. بهبود بخشی عایق بندی حرارتی برای سقف هر طبقه از ساختمان و یا سقف های نظیر ورزشگاه ها و استخرهای سرپوشیده و …

 5. ایجاد امکاناتی جهت کنترل و جذب امواج صوتی و جلوگیری از انعکاس آن برای همه مکان ها به ویژه در آمفی تئاترها و سالن های سینما و …

 6. حفاظت اسکلت فلزی و تیرهای فولادی و یا مصالح ضعیف در برابر آتش سوزی.

 7. ایجاد فضاسازی دکوراتیو و زیبا با استفاده از انواع شفاف و نور مصنوعی در کافه تریاها و …

  سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی (گچ برگ) :

 • قطعات مورد استفاده در این نوع سقف ها عموماً از جنس آلومینیوم هستند.

 • قطعات گچی را می توان روی شبکه چوبی نیز میخ یا پیچ کرد.

 • ویژگی ها :

 • سبکی: سقف های نمایان دارای ابعاد ۶۲/۵ × ۶۲/۵ × ۲ cm و وزن kg 13  در مترمربع می باشد. سقف های پنهان به ابعاد ۶۲/۵ × ۶۲/۵ × ۳ cm  و به وزن kg 18  در مترمربع می باشد.

 • نصب سریع و آسان: سیستم پیش ساخته و اتصالات آلومینیومی به کار برده شده سبب می گردد که نصب این محصول با سرعت بسیار و به سهولت انجام گیرد.

 • سهولت در ایجاد طرح های متنوع

 • مقاوم بودن در برابر آتش سوزی و عدم ایجاد دود

 • قابل تعویض بودن قطعات

 • ثبات رنگ (بدون تغییر رنگ سالهای متمادی ثبات خود را حتی در برابر نور خورشید نیز حفظ می نماید.)

 • ضربه پذیری: بعلت داشتن فیبر صنعتی در سقف های پنهان و توری پلاستیکی در سقف های نمایان، در برابر هرگونه ضربه اتفاقی دارای انعطاف لازم است.

 • مقاومت در برابر صدا: بعلت ساختار خاص خود برای ساختمان های مسکونی، محیط های عمومی و سالن های بزرگ بسیار مناسب می باشد.

 • تهویه: سقف های گچی، حرارت و رطوبت را تنظیم و محیط را برای زندگی و فعالیت مطلوب می نمایند.

 • سازگار با محیط زیست: بعلت عدم وجود مواد زیان بخش هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمی رساند.

کناف knauf

این شرکت توسط برادران کناف کارل و دکتر آلفونس در سال ۱۹۳۲ بنیان گذاری شد و هم اکنن فرزندان این دو یعنی نیکلاس و بالدوین کناف به طور مشترک و با هماهنگی سایر اعضای خانواده کناف این گروه را رهبری می کنند.

صفحات روکش دار گچی

gypsum_board

این صفحات دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه های طولی آنها با کاغذ محکم مخصوص پوشانده شده است.

صفحات روکش دار گچی در چهار نوع تولید می شوند:

معمولی – RG

مقاوم در برابر رطوبت – MR

مقاوم در برابر حریق – FR

مقاوم در برابر حریق و رطوبت – FM

تایل های سقفی

تایل های سقفی در ابعاد ۶٠×۶٠ سانتیمتر و در دو نوع ساده (فاقد خواص صوتی ) و آکوستیک ( دارای خواص صوتی ) تولید و عرضه میگردند:

١- تایل های ساده

١-١- بدون روکش

١-٢- روکش دار (P.V.C بر روی تایل – آلومینیوم بر پشت تایل)

٢-تایل های آکوستیک

۳-تایلهای طرحدار روکش pvc

۴-تایلهای گچی ساده

تایل های گچی ساده فاقد خاصیت جذب صوت می باشند. این تایلها در دو نوع بدون روکش و روکش دار تولید و عرضه می گردند.

تایل های بدون روکش دارای قابلیت رنگ آمیزی می باشند. تایل های با روکش P.V.C نیازی به رنگ آمیزی نداشته و بدین ترتیب سرعت کار بالا می رود. تایل های با روکش آلومینیوم (در پشت تایل) در مکان هایی که احتمال ریزش آب بر پشت تایل وجود دارد (مانند محل عبور لوله های تأسیساتی) و یا در محیط هایی که احتمال تعرق وجود دارد (مانند مناطق شرجی نظیر شمال یا جنوب کشور) مورد استفاده قرار می گیرند.

مقاطع فولادی – پروفیل

تنوع و مشخصات

مقاطع (پروفیل) های کناف از ورق های فولادی که به وسیله یک لایه روی پوشش شده اند تولید می شوند.

 این مقاطع همگی به روش نورد سرد (cold roll forming) فرم داده می شوند. همچنین این مقاطع  برای عملکرد باربری مناسب نمی باشند. اگر از این مقاطع در مناطقی با درصد رطوبت نسبی بالا استفاده شود تمامی نقاط برش خورده در این شرایط می بایست با پرایمر های بر پایه ی روی (Zinc) ترمیم و محافظت شود.

بسته بندی و حمل

این مقاطع ابتدا در بسته های کوچک بسته بندی شده و سپس از تجمیع این بسته ها به وسیله تسمه های فلزی بسته های بزرگتر ایجاد می شود.

دیوارهای جداکننده کناف ، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند . این ساختار شامل قابهای فولادی سبک ساخته شده با مقاطع U و C بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند . درزهای میان این صفحات به وسیله نوار  و بتونه مخصوص ، درزگیری شده ، به نحوی که در انتهای کار ، سطحی یکپارچه و برون درز که قابلیت رنگ آمیزی و کاشی کاری یا هر نوع پوشش نهایی دیگری را خواهد داشت ، حاصل می گردد . فضای خالی داخل دیوار ، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و دسترسی به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر می سازد .

دیوارهای پوششی کناف

جهت بازسازی دیوارهای بنای قدیمی ، پوشش دیوارهای بنایی جدید (نازک کاری) ، بهسازی حرارتی و صوتی ساختمانها ، ایجاد فضای تاسیساتی در ساختمانها ، ایجاد پوشش های با کد حریق و عایق کاری دیوارها در برابر رطوبت و بخار به کار می روند .

دیوارهای پوششی کناف به دو صورت با سازه و بدون سازه اجرا می شوند :

۱- دیوار پوششی بدون سازه

۲- دیوار پوششی با سازه

سقف های کاذب مشبک کناف ایران از شبکه سازی های سپری (یا “T” شکل) و تایل های گچی تشکیل میشود. شبکه مذکور بوسیله آویزهای قابل تنظیم به سقف اصلی متصل گردیده وسپس تایل های گچی درون این شبکه قرار می گیرند. نصب سریع و آسان ، دسترسی آسان به فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب و تعمیر و نگهداری آسان از جمله ویژگیهای این ساختار می باشد

پوشش نهایی:

درز گیری

قبل از نصب صفحات باید از پخ دار بودن لبه ها اطمینان حاصل پیدا کردو بعد از اجرای درز گیری و خشک شدن محل درز ها یک لایه از زیر رنگ مخصوص صفحات کناف در محل این درز ها اجرا می شود که این عمل خاصیت جذب رطوبت این نقاط را کاهش می داده و در نتیجه در مرحله رنگ آمیزی از چند رنگ شدن سطح نهایی جلوگیری می شود.

پرداخت کردن

در صورت استفاده از صفحات با لبه گونیا در ساختار دیوار این سطوح با یک لایه روکش گچی مخصوص پوشش می شوند این عمل باعث افزایش ۲ تا ۵ میلی متر در ضخامت تمام شده می شود که در مرحله طراحی و تعیین ساختار باید به این نکته توجه داشت.

کاشی کاری

کاشی هایی به ضخامت ۱۲٫۵ میلیمتر و حد اکثر وزن ۴۰ کیلوگرم را می توان بر روی این صفحات نصب کرد فاصله سازه ها (استاد) می بایست حد اکثر ۴۰ سانتی متر و نوع صفحات از صفحه مقاوم در برابر رطوبت و یا مقاوم در برابر رطوبت و حریق باشد.

 

در صورت تمایل شرکت گاتا با همکاری تیم طراحی و  اجرایی مجرب تمامی پروژه های مربوط به سقف و دیوار های کاذب (کناف) را با رعایت اصول فنی و اجرایی  انجام میدهد..

باعث افتخار است که برای شما عزیزان طراحی مختص خودتان را با توجه به علائق شما انجام بدهیم…با ما در تماس باشید.